Dziś jest wtorek, 25.06.2024, imieniny Łucji, Wilhelma
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Gminne inwestycje » Aktualności » Pomnik „Walczącym o wolność ojczyzny”

Pomnik „Walczącym o wolność ojczyzny”

honorowa warta zolnierzy pod pomnikiem

Pomnik znajdujący się przy ul. Tureckiej w Malanowie odzyskał nowy wygląd i zasłużony charakter. To szczególne miejsce oddaje hołd walczącym o wolność ojczyzny. Odnowiono postument, powstała nowa tablica wraz z odlewem autentycznej broni z 1918 r., został zagospodarowany teren wokół pomnika: położono kostkę, posadzono krzewy oraz zamontowano maszty flagowe. Wszystko, aby przypomnieć lokalnemu społeczeństwu o istocie i wadze miejsca pamięci narodowej.

Udało się pozyskać na to działanie środki zewnętrzne z „Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w obszary wiejskie”. Pomnik „Walczącym o wolność ojczyzny” powstał w ramach projektu pn. „Pomnik „Walczącym o wolność ojczyzny” miejscem ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej i kulturalnej” (zawartym w ramach umowy o powierzenie grantu nr 5/11/25020/G z Lokalną Grupą Działania Turkowska Unia Rozwoju – T.U.R. Operacja w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrożenie  operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, objętego programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

Gmina Malanów otrzyma dofinasowanie w wysokości 11 000,00 zł. Całkowita wartość zadania wyniosła 12 679,48 zł.

Odnowiony pomnik uatrakcyjni turystycznie miejscowość Malanów i tym samym obszar Lokalnej Grupy Działania: Turkowska Unia Rozwoju. Ma szczególne znaczenie dla społeczności lokalnej gdyż:

„Naród, który traci pamięć przestaje być narodem. Staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”

 

                                                                                                           Józef Piłsudski,
a

 „Ci, którzy nie znają swojej historii skazani są na jej powtarzanie”

                                                                                                   Jose Ortega y Gasset.

KP

 


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności