Dziś jest wtorek, 25.06.2024, imieniny Łucji, Wilhelma
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Gminne inwestycje » Aktualności » Gminne zabytki z dofinansowaniem

Gminne zabytki z dofinansowaniem

_DSC2007

Kolejne zabytki w Gminie Malanów wypięknieją dzięki dofinansowaniu z drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Wśród przeszło 4800 projektów które otrzymają wsparcie, znalazły się również wnioski złożone przez Gminę Malanów. Tym razem prace konserwatorskie zostaną wykonane na zabytkowej dzwonnicy oraz wiatraku koźlaku w Miłaczewku. Symboliczne czeki na łączną kwotę 400 tys. zł (100 tys. zł na wymianę gontu na dzwonnicy oraz 300 tys. zł na ratunkowe prace przy koźlaku) przekazał w czwartek 28 września br. Ryszard Bartosik - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Promesy otrzymali Wójt Gminy Malanów – Ireneusz Augustyniak oraz ks. Prałat Stanisław Płaszczyk – proboszcz malanowskiej parafii.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków to specjalny fundusz na prace konserwatorskie i restauratorskie oraz roboty budowlane na obiektach zabytkowych, przeznaczony dla jednostek samorządu terytorialnego.

Wiatrak koźlak zbudowano w 1793 r. Budowniczy jest nieznany, Wiadomo, że w 1900 roku wiatrak został przeniesiony z okolic Koła. Jest to budowla drewniana, o konstrukcji słupowej związanej poziomymi ryglami, w płaszczyznach ścian stężenia w postaci krzyżujących się zastrzałów, całość wsparta na centralnie zbudowanej konstrukcji kozła, kozioł zaś wsparty na fundamencie z luźno ułożonych kamieni polnych. Obiekt wolnostojący, zbudowany na planie prostokąta w proporcjach zbliżonego do kwadratu, ściany odchylone od pionu do wewnątrz o około 20 cm na wysokości mierzonej od poziomu terenu do okapu dachu, szczyt wysunięty przed lico ściany na zewnątrz, wsparty na dwóch ozdobnie wyciętych zastrzałach, dach dwuspadowy z naczółkiem.

Dzwonnica pochodzi z XVIII w., a w 1873 r. została przeniesiona na obecne miejsce. Drewniana, zbudowana na planie kwadratu, konstrukcja słupowa, od zewnątrz oszalowana, dach czterospadowy zwieńczony stożkowatą wieżyczką, kryty gontem.

Zakres prac w ramach obu planowanych inwestycji zostanie określony zgodnie z wytycznymi i zaleceniami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Podstawowym celem obu zadań jest ocalenie materii i formy obiektu zabytkowego dla przyszłych pokoleń, jak również przywrócenie oraz utrzymanie ich estetycznego wyglądu.

DM


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności